بهترین روش یادگیری لغات در زبان آلمانی

مرکز زبان آلمانی گات

حتی اگر منظورمان از لغات تنها Nomen ها باشند، باز هم بخش بزرگی از زبان آلمانی را در بر می‌گیرند و در نتیجه یادگیری بزرگترین بخش زبان آلمانی یا همان لغات زبان آلمانی بسیار ضروری است، به طور کلی حفظ کردن کلمات آلمانی در مبحث آموزش یک از موضوعات چالش برانگیز برای زبان‌ آموزان می‌تواند باشد، زیرا آلمانی‌ها به  به کار بردن  واژه‌های خارجی آنقدرها علاقه ندارند و برای هر موردی واژه مربوط به خود را دارند. روش‌های بسیار و متعددی برای یادگیری لغات در زبان آلمانی وجود دارد.

 


 

با دانستن چند لغت می‌توانیم آلمانی صحبت کنیم؟

برای برقراری یک ارتباط ساده و طولانی با یک آلمانی زبان شما نیاز به دانستن حداقل 800 واژه دارید تا بتوانید به خوبی صحبت کنید، منظور از ارتباط ساده یک ارتباط روزمره‌گونه بدون وارد شدن به مباحث خاصی نظیر سیاست، اقتصاد، ادبیات، تاریخ و ... است. اما اگر می‌خواهید بسیار روان و عالی صحبت کنید، حداقل به 3000 واژه نیاز دارید.

 

بهترین روش یادگیری لغات در زبان آلمانی

 

مقاله پیشنهادی: آموزش رنگ‌ ها به زبان آلمانی

 

یک متد بسیار ساده برای یادگیری لغات در آلمانی- Loci-Methode

 

Loci یکی از متدهای مشهور برای حفظ کردن کلمات آلمانی است، در این روش شما باید سعی کنید که لغات را با مکان‌هایی که می‌شناسید در ذهنتان ارتباط دهید و برای هر یک داستانی بسازید، با این کار لغات وارد حافظه‌ی بلند مدت شما می‌شود. برای استفاده از این متد باید به ترتیب زیر عمل کنید:
 

1. یک مکان خیالی را در ذهنتان تصور کنید.
 

در ابتدا شما نیازمند به یک مکان خیالی هستید، البته که این مکان حتی می‌تواند خانه‌ی شما باشد؛ اما هرجایی که می‌خواهید تصور کنید، باید به گونه‌ای باشد که تمام جزئیات و نکات ریز آن را بتوانید به خاطر بیاورید، حتی برای این کار می‌توانید هر بخش خانه را شماره گذاری کنید.

 

2. مکان خیالی خود را با کلمات مرتبط کنید.
 

زمانی که تمام اجزای مکان خیالی یا خانه‌ی خیالی خود را خوب توانستید به خاطر بسپارید شروع به داستان سرایی و ساختن جملات با واژگان جدیدی که به تازگی آموخته‌اید، بکنید. مثلا تصور کنید که می‌خواهید به خرید بروید یا تازه از خرید برگشته‌اید، چه کاری می‌کنید؟ داستان خود را به زبان آلمانی بگویید:
 

...Ich öffne die Haustür ,und eine Welle aus Broten schwappen heraus, also 
 

اگر می‌خواهید چیزی را یاد بگیرید که پیچیده‌تراست، ابتدا موضوع را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و همانطور که در بالا توضیح داده شد با کلمات جدید شروع به داستان پردازی کنید.

 

3. تکرار کنید.
 

تمام تلاش خودتان را بکنید تا دفعات زیادی از خانه خیالی خود عبور کنید و تمام مسیرهای آن را طی کنید؛ آنقدر این کار را انجام دهید تا تمام بخش‌های خانه برای شما عادی شود و همه چیز وارد حافظه‌ی بلند مدت شما بشود.
 

بهترین روش یادگیری لغات در زبان آلمانی

 

مقاله پیشنهادی: چگونه از طریق موزیک زبان آلمانی را یاد بگیریم؟

 

 

مزایای Loci-Methode

 

1. با این روش کلمات را خیلی خوب و سریع یاد می‌گیرید.

2. کلمات به وسیله‌ی اجزای مکان خیالی معنا پیدا می‌کنند.

3. با این روش می‌توانید حواس پنجگانه خود را به کار بگیرید و با تصور کردن خوب یاد بگیرید.

4. با یادگیری سریع، در زمان صرفه جویی می‌کنید.

5. این روش را می‌توانید برای هر موضوعی به کار ببرید.

 

15 روش‌ برای یادگیری لغات در آلمانی

 

در موسسه آموزش زبان آلمانی  گات شما می‌توانید زبان آلمانی را ازسطح مقدماتی تا پیشرفته بیاموزید، اساتید موسسه زبان گات لغات و واژگان مورد نیاز شما در هر سطح را در اختیار شما می‌گذراند و در یادگیری لغات زبان آلمانی به شما کمک می‌کنند اما اگر می‌خواهید فراتر از آموزش‌های لازم در خانه هم تمرین و تکرار داشته باشید می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 

1. کلمات را با متضاد و مترادف‌هایش یاد بگیرید.
 

شما در این روش هر کلمه‌ای را که می‌خواهید یاد بگیرید باید متضاد و یا مترادف آن را پیدا کرده و با آن جمله بسازید، برای مثال:
 

Vorteil / Nachteil 
 

Zum Beispiel : Fernsehen hat Nachteile und Vorteile.

 

Schlank= dürr
 

Zum Beispiel : Dieses Wort „Schlank“ ist höflich aber „dürr“ ist unhöflich.

  

2. کلمات را با هم خانواده‌هایش یاد بگیرید.
 

میان ترادف و هم خانواده بودن تفاوت زیادی است، واژه مترادف یعنی -هم معنی- اما واژه‌ی هم خانواده به معنی -هم ریشه بودن و دارای هسته‌ی یکسان بودن- است؛ شما برای یادگیری زبان آلمانی می‌توانید واژگان را با هم خانواده‌هایشان یاد بگیرید. برای مثال:
 

Verbinden- Verbindung- verbindlich und ....

 

مقاله پیشنهادی: بهترین فیلم ها و سریال های آلمانی برای یادگیری زبان آلمانی

 

 

3. کلمات را به نمادهای دیداری تبدیل کنید.
 

در هنگام حفظ کردن لغات آلمانی، زمانی که می‌خواهید آن‌ها را در دفترتان یادداشت ‌کنید، می‌توانید با کشیدن یک علامت خاص در کنار هر واژه آن‌ها را بهتر به خاطر بسپارید و قوه‌ی بینایی خود را بیشتر به کار ببندید.

 

بهترین روش یادگیری لغات در زبان آلمانی

 

4. از تمام حواس خود استفاده کنید.
 

واژگان آلمانی را با صدای آرام، معمولی و بلند تکرار کنید، اجازه دهید تا گوش‌هایتان به صدای خودتان عادت کند و به  ساختار جملاتی که می‌سازید خوب فکر کنید، واژگان را بنویسید تا حس بینایی‌تان درگیر شود و رسم الخط آن‌ها را به خوبی یاد بگیرید.

 

5. به خودتان سخت نگیرید.
 

تمرکز بیش از 45 دقیقه بر روی یک موضوع می‌تواند بسیار اذیت کننده و باعث بی کیفیت شدن مطالعه شود، برای اینکه اذیت نشوید سعی کنید بعد از هر 25 دقیقه مطالعه حداقل 5 دقیقه استراحت کنید.

 

مقاله پیشنهادی: جملات عاشقانه آلمانی با ترجمه فارسی

 

 

6. با یک سیستم درست کلمات را تکرار کنید.

 

 

 

 

قدم اول

اطمینان پیدا کنید که لغات را به درستی درک کرده‌اید.

قدم دوم

بعد از یک ساعت لغات را تکرار کنید.

قدم سوم

بعد از یک روز دوباره لغات را تکرار کنید.

قدم چهارم

بعد از سه روز دوباره لغات را تکرار کنید.

قدم پنجم

بعد از یک هفته دوباره لغات را تکرار کنید.

قدم ششم

بعد ازدو الی سه هفته دوباره لغات را تکرار کنید.

 

 

7. از فلش کارت استفاده کنید.
 

فلش کارت یکی از بهترین روش یادگیری لغات آلمانی است زیرا در زمان حفظ کردن به واسطه فلش کارت می‌توانید آرتیکل کلمات را هم در ذهن خود نگه دارید و به خوبی یاد بگیرید.

 

8. واکنش نشان دادن به زبان آلمانی را یاد بگیرید.
 

بسیار اهمیت دارد که شما بتوانید در هنگام مکالمه واکنش نشان دهید، خنثی بودن افراد در هنگام صحبت به یک زبان خارجی نسبت به وقایع اطرافشان، نشان دهنده‌ی کافی نبودن دانش زبانی‌شان می‌باشد. برای مثال:

 

!Das geht dich nicht an   
 

این اصلا به تو مربوط نیست!

 

واکنش نشان دادن به زبان آلمانی را یاد بگیرید

 

مقاله پیشنهادی: حقوق پناهندگی در آلمان سال 2024

 


 

9.  واژگان را در قالب یک ترکیب یاد بگیرید.
 

حفظ کردن لغات آلمانی در قالب یک ترکیب می‌تواند کمک زیادی به افزایش دانش زبانی شما بکند، همین که شما بدانید در ترکیب unter Bezug auf Akk ، واژه Bezug چه معنایی دارد و بعد از آن واژه چه حالتی باید پیدا کند، این موضوع باعث روان‌تر صحبت کردن شما می‌شود.

 

10.  یک همراه پیدا کنید.
 

داشتن پارتنر زبانی  کمک زیادی به یادگیری لغات جدید می‌کند، همین که شما هر روز با فردی دیگر صحبت کنید و هر دو طرف سعی بر این داشته باشید تمام لغاتی را که در ذهنتان هست به کار بگیرید، باعث آشنایی بیشتر شما با لغات جدیدتر می‌شود.

 

11. از دیکشنری آلمانی به آلمانی استفاده کنید.
 

چه استفاده از دیکشنری آنلاین آلمانی به آلمانی و چه دیکشنری کاغذی آلمانی به آلمانی یادگیری لغات را راحت تر می‌کند؛ هنگام جست و جوی لغات در لغت نامه شما به صورت ناخودآگاه چشمتان به مثال‌ها و ترکیبات پیشنهادی خورده و آن‌ها را یاد می‌گیرید.

 

از دیکشنری آلمانی به آلمانی استفاده کنید.

 

مقاله پیشنهادی: معرفی معروف ترین آزمون های زبان آلمانی

 

 

 

12. جمله‌های کامل را حفظ کنید.
 

گاهی حفظ کردن بعضی از جملات بی آنکه علت گرامری آن را بدانید می‌تواند کمک شایانی به صحبت کردن و یادگیری لغات آلمانی داشته باشد.

 

13.  واژگان را رنگی بنویسید.
 

برای اینکه حس بینایی خود را تحریک کنید و حفظ کردن لغات آلمانی برای شما آسان‌تر شود می‌توانید از خودکارهای رنگی و یا هایلایت برای جزوه‌ و کتاب خود استفاده کنید.

 

14. از اپلیکیشن‌ها استفاده کنید.
 

استفاده از بازی و یا اپلیکیشن‌های آموزش زبان آلمانی می‌تواند باعث افزایش دایره‌ لغات شما بشود، حتی اگر مرحله مقدماتی را در یادگیری زبان آلمانی گذرانده‌اید بد نیست زبان گوشی‌تان را به زبان آلمانی تغییر دهید.

 

از اپلیکیشن‌ها استفاده کنید

 

مقالات پیشنهادی: بهترین آموزشگاه زبان آلمانی

 

15. متن بخوانید.
 

خواندن متن‌های مناسب سطح شما در سایت‌ها، وبلاگ‌ها و کتاب‌ها و مجلات می‌تواند شما را با کلمات و ترکیب‌های جدید آلمانی آشنا کند و همینطور فهمیدن معنای یک واژه به واسطه‌ی متن، یادآوری مجدد آن واژه را تسهیل می‌کند.


ارسال دیدگاه :


شعبات گات در سراسر ایران

پشتیبانی در واتساپ