تسلط به تلفظ 3 صدای مشکل دار زبان آلمانی

مرکز زبان آلمانی گات

در زبان آلمانی صداهایی وجود دارند که در دیگر زبان ها شنیده نمی شوند. تسلط به این صدا ها برای زبان آموزان دشوار به نظر می رسد. از همین رو در ادامه درباره ی این صدا ها و نحوه ی تلفظ آن ها صحبت کرده ایم. 

 

3صدای مشکل دار در زبان آلمانی

قبل از اینکه با این ۳ صدا به مشکل بر بخورید، بیایید در مورد اهمیت گوش دادن به زبان آلمانی صحبت کنیم.
راهنماهای آوایی می‌توانند شما را در مسیر درستی قرار دهند. اگرچه تجزیه و تحلیل مکانیک تلفظ می‌تواند کمک بزرگی باشد اما، وقتی صحبت از درک تلفظ خوب می‌شود، واقعاً هیچ جایگزینی را نمی‌توان برای گوش دادن به زبان آلمانی پیدا کرد.


با زیرنویس‌های دقیق و تعاملی، می‌توانید هر کلمه‌ای را که در یک ویدیو گفته می‌شود ببینید و تنها با مکث روی هر عبارت ناآشنا تعاریف، تلفظ‌ها و مثال‌های استفاده اضافی را دریافت خواهید کرد.


کتابخانه عظیمی از ویدیوها در مورد انواع موضوعات به این معنی است که همیشه می‌توانید چیز جالبی برای تماشا پیدا کنید و از آنجایی که ویدیوها بر اساس سطح یادگیری سازماندهی می‌شوند، می‌توانید بدون هیچ نگرانی و احساس ناامیدی خود را به چالش بکشید.


تمرین‌های تطبیقی و سرگرم‌کننده به شما امکان می‌دهند آنچه را که یاد می‌گیرید تمرین کرده و اطمینان حاصل کنید که تمام واژگان و دستور زبان جدید خود را واقعاً درک می‌کنید.
این موضوع را امتحان کنید و گوش خود را به تفاوت‌های ظریف مختلف تلفظ بومی آلمانی عادت دهید و اکنون، بدون هیچ مقدمه‌ای، به سراغ برخی از صداهای آلمانی مورد علاقه خود می‌رویم.

 

تسلط به تلفظ 3 صدای مشکل دار زبان آلمانی


‏ich و ach آلمانی CH،Arrrgh: r مخفوف آلمانی

حرف «چ» به دلایل زیادی برای افراد و زبان‌آموزان چالش برانگیز است. اول از همه، تلفظ آن بسته به مصوتی که به آن متصل است تغییر می‌کند. در ترکیب با مصوت‌های «i» و «e» به صورت [ç] تلفظ می‌شود (مانند در Ich یا Pech)، درحالی که با مصوت‌های باز «a»، «o» و «u» تلفظ آن به صورت حرف X بوده و آن را بیشتر با گلوی خود انجام می‌دهیم

مثال: Bach، Koch و Buch


یادگیری این تفاوت کار چندان سختی نیست و با کمی دقت و توجه می‌توانید براحتی آن را یاد گرفته و به خاطر بسپارید. هنگام تلفظ مصوت‌های مختلف با ch، فقط باید زبان خود را در موقعیتی که برای مصوتی که استفاده کردید نگه دارید و سپس سعی کنید صدای “ch” را تلفظ کنید. خواهید دید که استفاده از [ç] برای مصوت‌های بسته و [x] برای مصوت‌های باز اتفاق خواهد افتاد.


اما اگر یک زبان‌آموز تازه‌کار بخواهد این کار را انجام دهد، چگونه [ç] و [x] را برای شروع تلفظ می‌کند؟ این کار برای انگلیسی زبانان دشوار است، زیرا هیچ‌یک از این صداها در زبان مادری آنها وجود ندارد، و به همین دلیل است که بسیاری از زبان‌آموزان آلمانی به تلفظ هر دوی این حروف با حرف “k” رضایت می‌دهند.


برای دریافت تلفظ درست [ç] در «Ich»، من شما را تشویق می‌کنم که به کانال House M.D مراجعه کنید. به انی جمله توجه کنید:


He is a played by Hugh Laurie, has a huge ego and is a humungous pain in the butt. Hugh got me


صدای شروع  کلمات “Hugh”،” “Huge و “Humungous” تقریباً نزدیکترین صدا به “ch” آلمانی در “Ich” است و به شما کمک می‌کند تا موقعیت صحیح زبان را برای تولید این صدا یاد بگیرید.


برای تلفظ [x] در کلمه “Ach”، می‌توان تصور کرد که چقدر از سختی این صدا منزجر هستید و ممکن است هر بار به این صدا کلی بد و بیراه بگویید.

اما اگر دقت کنید می‌توانید به راحتی آن را تلفظ کنید. محلی که زبان شما در انتهای آن قرار دارد جایی است که برای تولید این صدا باید باشد. اگر از قبل به تلفظ صدای “r” آلمانی تسلط پیدا کنید، این کار حتی ساده‌تر نیز می‌شود. [x] اساساً یک “r” بدون صدا است. سعی کنید بدون استفاده از صدای خود “r” بگویید و مطمئن باشید تلفظ درست و صحیح را با این تمرین انجام خواهید داد.

 

تسلط به تلفظ 3 صدای مشکل دار زبان آلمانی

 

تلفظ صدای e در زبان آلمانی

سه صدا در آلمانی وجود دارد که با “e” نشان داده می‌شوند. دو مورد از آنها معمولاً برای انگلیسی زبانان هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کنند: کوتاه [ɛ] و [ə] بدون تلفظ (به ترتیب در “denn” و در پایان “Aufgabe”). هر دو صدا در انگلیسی نیز وجود دارند، به همین دلیل است که برای آن دسته از افراد بومی ساده‌تر هستند.

مثال‌های این دو صدا در زبان انگلیسی «bed» و «an» است.


برای خارجی‌ها سخت‌ترین تلفظ آلمانی حرف “e” بلند است که در الفبای آلمانی یافت می‌شود و با [e:] در الفبای آوایی بین‌المللی نشان داده می‌شود.


اولین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که “e” بلند آلمانی از ترکیب دو حرف “e” کوتاه بوجود نیامده است. بسیاری از انگلیسی زبانان سعی می‌کنند “Wie geht’s” را به‌عنوان “Vee gates؟” تلفظ کنند. با این حال، مصوت در ” gates ” از دو صدا ساخته شده است، مانند ” bay”. از سوی دیگر “e” آلمانی فقط یک صدا است. این را نباید فراموش کنید!


‏“e” آلمانی تقریباً شبیه صدای شروع کلمه ” ending ” است، اما بسته‌تر است. از آنجایی که درک این موضوع سخت است، توصیه من این است که برای شروع یادگیری تلفظ آن به آرامی کلمه ” yeah ” را تلفظ کنید. نوع صحیح “e” به این صورت انجام می‌شود که ابتدا باید کلمه yee و بعد toe و در نهایت “ah” را پشت سرهم تلفظ کنید. این عمل به این دلیل مؤثر است که « yeah » از قبل با یک مصوت بسته‌تر شروع می‌شود، در نتیجه شما را مجبور می‌کند یک «e» آلمانی کامل تولید کنید.

 
 


ارسال دیدگاه :


شعبات گات در سراسر ایران

پشتیبانی در تلگرام